Piątek, 12 lipca 2024

Poznaj tanie w eksploatacji drukarki atramentowe

6 grudnia 2019

Pracownicy sklepów, w których sprzedawane są drukarki, niemal codziennie spotykają się z pytaniem o to, które modele dostępne w sprzedaży charakteryzują się tym, że ich eksploatacja jest najtańsza. Czasy się zmieniają, a wraz z nimi zmieniają się również technologie drukowania, nic więc dziwnego, że również odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest zawsze taka sama. Wśród drukarek powszechnie uważanych za tanie w eksploatacji, prym wiodą modele atramentowe. Warto więc zapoznać się z charakterystycznymi dla nich możliwościami.

Zanim zaczniesz drukować

Osoby, które chcą drukować nie tylko tanio, ale również w kolorze powinny wiedzieć, że dobra drukarka atramentowa powinna spełnić ich oczekiwania. Jeszcze zanim zaczniemy analizować rozwiązania dostępne w sprzedaży, musimy sobie jednak uświadomić, że ich skuteczność jest w dużej mierze uzależniona od tego, czy będziemy z nich regularnie korzystać. Jeśli nie ma takiej opcji – najprawdopodobniej efekt końcowy wcale nie będzie satysfakcjonujący. Dzieje się tak dlatego, że przestoje prowadza do zasychania tuszu, który znajduje się w głowicy. W rezultacie może się okazać, że sprzęt taki został nieodwracalnie uszkodzony.

Przy zakupie drukarki atramentowej wskazane jest też zwracanie bacznej uwagi na to, jaka jest jej cena. Tu reguła jest zdumiewająco prosta, należy więc liczyć się z tym, że przesadnie tania drukarka najprawdopodobniej będzie zmuszała nas do zakupu drogiego tuszu. Co ważne, sam koszt zakupu drukarki atramentowej zwykle jest uważany za około dwadzieścia procent wydatków z nią związanych. Pozostałe odnoszą się właśnie do zakupu tuszu.

Przegląd drukarek najtańszych w eksploatacji

Drukarka Epson L310 to kolorowa drukarka wyposażona w innowacyjny system stałego zasilania z wykorzystaniem atramentu CISS. Charakteryzuje się tym, że wykorzystuje się w niej zintegrowany pojemnik przeznaczony do przechowywania w nim tuszu, a co za tym idzie – tusz można dolewać bezpośrednio do niego. Drukarka pozwala nam na cieszenie się około dziewięcioma stronami czarno-białymi i około pięcioma stronami kolorowymi drukowanymi w ciągu minuty. Wspomniany już system CISS ma ogromny wpływ na koszty drukowania sprawiając, że prezentują się one wyjątkowo korzystnie. Można je zresztą obniżyć stawiając na tusze zamienniki. Szacunkowo jedna strona formatu A4 wydrukowana w kolorze będzie nas kosztować około 0.27 grosza.

Drukarka Brother DCP J-105 także ma się czym pochwalić i nie dziwi to, że wiele osób określa ją mianem swojej ulubionej drukarki atramentowej. Model ten nie został wyposażony w system CISS, rekompensatę z pewnością stanowi jednak w jego przypadku system pozwalający na automatyczne czyszczenie głowicy. Jedyne, o czym musimy pamiętać to podłączenie omawianej tu drukarki do gniazdka. W takiej sytuacji samodzielnie będzie ona dbała o konserwacją, a dysze zostaną oczyszczone z resztek tuszu. Jej atutem jest także moduł Wi-Fi oraz kompaktowe wymiary sprawiające, że bez trudu znajdzie się dla niej miejsce w każdym biurku. Tusze można zamawiać zarówno osobno, jak i w komplecie.