Poniedziałek, 17 czerwca 2024

Jaką niszczarkę wybrać do użytku domowego i do biura?

6 grudnia 2019

Gdy analizujemy te sprzęty, które w biurach cieszą się największą popularnością, zwykle w pierwszej kolejności wspominamy o drukarce, w następnej zaś – o niszczarce. Co ciekawe, zainteresowanie tym ostatnim urządzeniem wzrosło w szczególny sposób w ostatnich latach. Dziś mamy z nim do czynienia już nie tylko w biurach, okazuje się bowiem, że również klienci indywidualni są zainteresowani jego zakupem. Z jakimi możliwościami mamy zatem do czynienia i które rozwiązanie można uznać za rzeczywiście atrakcyjne?

Niszczarka do domu i biura

Producenci niszczarek oferują nam różne ich typu za najważniejsze kryterium wyboru uznając ich przeznaczenie. Różna jest też ich specyfikacja techniczna, niezmiennie dopasowana do potrzeb, jakie zgłasza użytkownik. Obecnie za najpopularniejszy uważa się ten podział, który odnosi się do wydajności rozwiązań tego typu. Tu zasada jest przy tym dość prosta, im bowiem wydajność jest wyższa, tym droższa jest niszczarka, która dostępna jest w sprzedaży. Jeśli więc zastanawiamy się nad tym, które urządzenie w największym stopniu spełni nasze oczekiwania, musimy zastanowić się nad tym, jak wiele dokumentów chcemy niszczyć, czy to codziennie, czy to w skali miesiąca, a także nad tym, jak wiele osób będzie korzystać z niszczarki. Duże znaczenie ma również to, czy planujemy usuwać przede wszystkim dokumenty w wersji papierowej, czy również te, które znajdują się na innych nośnikach danych. Korzystając z niszczarki stosunkowo często warto zastanowić się również nad tym, jak zwiększyć poziom naszej własnej wygody. Jeśli nie będziemy musieli robić wstępnego rozdziału i selekcji dokumentów, z pewnością szybciej dojdzie do ich zniszczenia. Cena niszczarek przeznaczonych do użytku domowego, zwykle nie przekracza kilkuset złotych.

Jeśli nasza niszczarka ma znaleźć zastosowanie nie w domu, ale w biurze, jej wybór z pewnością okaże się nieco bardziej skomplikowany. W takim przypadku przed zakupem konieczne jest zwrócenie uwagi na kilka dodatkowych parametrów. Najważniejszym niezmiennie pozostaje wydajność, trudno jednak nie zgodzić się z tym, że wcale nie mniej istotne okazują się te kwestie, które wiążą się z bezpieczeństwem. W biurach często mamy do czynienia z dokumentami poufnymi oraz z tymi, które zawierają dane wrażliwe, warto więc pamiętać o tym, że przepisy prawa przewidują w takiej sytuacji określone procedury związane z niszczeniem tego rodzaju danych.

Bezpieczeństwo w ujęciu prawnym

Osoby, które poszukują drukarek do zastosowań biurowych, powinny skoncentrować się przede wszystkim na tych z nich, które są zgodne z klasyfikacją normy DIN. Norma ta odpowiada nam na pytanie o to, jak skuteczne jest dane rozwiązanie, gdy w grę wchodzą dane poufne. Co ważne, w ramach wspomnianej klasyfikacji mamy do czynienia z aż siedmioma stopniami bezpieczeństwa. Najmniej wymagań można mieć do niszczarek informacji o niskim ryzyku, najwięcej zaś do tych, które usuwają dane wrażliwe oraz ściśle tajne dokumenty wagi państwowej. Znając wspomnianą klasyfikację łatwiej będzie wybrać odpowiedni produkt.