Piątek, 24 maja 2024

Wentylator czy klimatyzator – co wybrać?

9 grudnia 2019

Latem nasze pomieszczenia czy to w domu czy to w pracy może być tak, że pojawi się duchota. Takie warunki nie pozwolą efektywnie pracować czy odpoczywać. Dlatego warto poprawić taką atmosferę, do wyboru mamy obecnie wentylatory i klimatyzatory. Latem będziemy chcieli się cieszyć ciepłe, ale niektóre dni są zbyt upalne, by normalnie funkcjonować wewnątrz budynków. W większych biurach czy galeriach handlowych możemy liczyć na klimatyzację, która będzie regulować ciepłotę powietrza i pozwoli przede wszystkim normalnie przetrwać takie wysokie temperatury. Jednak w domu czy w prywatnym lokalu jesteśmy zdanie na siebie. Obecnie mamy do wyboru wiele różnych urządzeń, które mogą nam ułatwić przetrwanie najwyższych temperatur. Najbardziej popularne urządzenia to wentylatory oraz klimatyzatory. Warto jednak wiedzieć również czym się one między sobą różnią.

Wentylatory – bryza bez wychodzenia z domu

Prosty sposób to oczywiście sięgniecie po zwykły wentylator. Dzięki mechanizmowi śmigła z łopatkami urządzenie będzie powodowało powstanie powiewu, co sprawi, że zacznie krążyć powietrze. Podmuchy mogą dać ukojenie i przynoszą ulgę osobom, które znajdują się w nagrzanym pomieszczeniu. Wentylatory klasyczne od lat się nie zmieniają i działają na takim samym zasadzie. Osadzone na stojaku, śmigło obudowane aluminiową bądź też plastikową siatką. Obecnie jednak są takie, które mają różne kształty, wielkość i parametry. Znajdziemy wentylatory biurkowe, które są najmniejsze, doskonałe do biura oraz do domu, wszędzie tam, gdzie będzie się pracować przy komputerze. Zapewniają bezpośredni powiew w miejscu, gdzie dłuższy czas będziemy przebywać. Wentylatory stojące to najliczniejsza grupa, w której są urządzenia o różnej mocy i wielkości. Zazwyczaj mają około 140 cm, ale są także modele podłogowe, które są nisko ustawione na specjalnym stelażu. Nowoczesnym rozwiązaniem będą wentylatory kolumnowe, które nie mają śmigieł i łopatek, są obudowane, tworzą jakby kolumnę podobną do klasycznego głośnika.

Można także zdecydować się na ścienne wentylatory, które będą odpowiednie do mniejszych pomieszczeń, nie będą zajmować miejsca na podłodze czy na biurku, jednak nie będą nadawały się do przenoszenia. Dla osób, które liczą na duże wydajne sprzęty dostępne są wentylatory przemysłowe, to specjalistyczne wiatraki, które mają znacznie większa moc niż te mniejsze. Wykonane są także z bardziej trwałych materiałów. Można tworzyć i schładzać  podmuchami duże pomieszczenia. Wykorzystuje się je w halach, warsztatach czy biurach.

Popularny wiatrak będzie będzie się sprawdzał tam, gdzie nie można się zdecydować na klimatyzację. Klimatyzator wykorzystuje inne rozwiązania i opiera się na centrali, która znajduje się poza budynkiem i elementy, który jest w budynku i odpowiada za nawiew powietrza. Klimatyzatory mają różny zasięg i mogą być wykorzystywane w różnym miejscu, jednak będą miały swoje określone przeznaczenie jeśli chodzi o wielkość pomieszczenia, które będzie chłodzone z pomocą takiego sprzętu. Przed zakupem sprzętu warto sprawdzić, czy dane urządzenia warto będzie sprawdzić czy dany sprzęt będzie miał wystarczającą moc, by dać odpowiednia dawkę chłodnego powietrza do tego miejsca, gdzie będzie montowany.