Piątek, 24 maja 2024

Jak wybrać wentylator przenośny, czyli sposób na letnie upały

9 grudnia 2019

 

Na ochłodę w gorące dni warto kupić przenośny wentylator. To urządzenie, które ma prostą konstrukcję i zasady działania. Na rynku znajdziemy wiele modeli, dlatego przed zakupem warto je sprawdzić i porównać między sobą czym się różnią. Jeszcze nie tak dawno wentylator kojarzył się nam ze śmigłem, które obraca się z pewną prędkością i powoduje powstanie podmuchu powietrza. Obecnie jednak nie jest to jedyne rozwiązanie. Wentylator wcale nie musi obecnie mieć takiego śmigła. Czym więc różnią się te nowoczesne urządzenia od starszych typów, jak wybrać najlepszy wentylator?

Co mamy na rynku?

Zdecydowanie najlepiej sprzedają się klasyczne modele ze śmigłem. W obrębie tej grupy znajdują się wentylatory stojące i biurkowe. Biurkowe to niewielkie urządzenia, których rozpiętość śmigieł jest nie większa niż 40-50 cm. Znajdziemy także miniaturki, które pozwalają na lekką ochłodę. Większe wentylatory mają zasięg kilku metrów i będą gwarantować ochłodę nawet w średnim pomieszczeniu. Wentylatory stojące mają największą średnicę śmigieł i tym samym większy zasięg. Charakterystyczną cechą jest stojak, który pozwala regulować wysokość pracy danego sprzętu. Inna grupa propozycji to urządzenia kolumnowe, które maja wersję biurkową i większą, chłodzące na większej odległości. Wentylatory wyglądem przypominają wąską kolumnę głośnikową, ale zamiast głośników znajdują się tam małe śmigła. W zależności od wysokości wentylatora różna będzie liczba śmigiełek. Odrębna i całkowicie nowa grupa to modele bez śmigła, które będą szczególnie dobre do domów, gdzie są małe dzieci. Zaletą jest to, że nie ma poczucia podmuchu jak w tych tradycyjnych wentylatorach znanych od lat.

Podstawowe rozwiązania

Większe biurkowe urządzenia czy modele stojące mają pewne parametry, na które trzeba będzie zwrócić uwagę. Podstawowa sprawa to regulowanie siły nawisu. Najczęściej 3 stopnie, ale są także takie sprzęty, które mają 8 bądź takie, które nie mają takiej opcji i wtedy raczej nie nadają się do zakupu. Dlatego warto decydować się według zasady, że im więcej będzie opcji regulowania prędkości tym lepiej. Kolejna istotna kwestia to tak zwana oscylacja. Wentylator w takim trybie obraca się przemiennie. Zakres oscylacji będzie regulowany z pomocą pokrętła i będzie można ustawić różny zakres oscylacji w stopniach. Im większe będzie pomieszczenie i więcej osób będzie chciało zimnego powietrza tym większy powinien być ustalony zakres oscylacji. Taka możliwość ustawienia jest także dostępna w urządzeniach biurkowych.

Przydatne dodatki

Wiele urządzeń dostaje jeszcze dodatkowe funkcje jak np. oscylacja z różną prędkością, jej uruchomienie razem z uruchomieniem sprzętu. Można także przygotowywać wyłącznik czasowym, a niektóre z fotelików mają także swoje własne radio. Jeśli chodzi o takie klasyczne wentylatory warto także sprawdzić jak wygląda demontaż osłony dla śmigła, ponieważ od tego będzie zależeć czy istnieje możliwość wyczyszczenia takiego urządzenia, a do bezpiecznej dla zdrowia pracy, dobrze by był on rzeczywiście regularnie czyszczony.