Piątek, 12 lipca 2024

Jak wybrać odpowiedni tusz lub toner do drukarki HP?

6 grudnia 2019

Bez względu na to, czy interesuje nas tusz do drukarki HP, czy też do urządzenia stanowiącego część kolekcji innego producenta, nie możemy nie zgodzić się z tym, że nie mamy wcale do czynienia ze skomplikowanym wyborem. Jeszcze kilka lat temu znalezienie pasującego zamiennika było znacznie bardziej skomplikowane, a i ceny rozwiązań tego typu były o wiele wyższe niż ma to miejsce obecnie. Jak jednak dokonać zakupu nie chcąc tego żałować.

Po pierwsze – sprawdź, jakim urządzeniem dysponujesz

Może się wydawać, że tusze do drukarek HP nie różnią się między sobą. Niestety, jest to błędne przekonanie. Każdy model posiada charakterystyczną dla siebie specyfikę, w pierwszej kolejności powinniśmy więc zadać sobie pytanie o to, czy w centrum naszego zainteresowania znajduje się drukarka laserowa, czy też jej atramentowy odpowiednik. Nie bez znaczenia jest również to, czy drukarka jest kolorowa, czy też monochromatyczna, a także, czy jest zwykłą drukarką, czy też urządzeniem wielofunkcyjnym. Jeśli będziemy o tym wiedzieć poszukując tuszu, zminimalizujemy ryzyko podjęcia błędnej decyzji w tym zakresie.

Jeśli nasza drukarka jest modelem atramentowym oznacza to, że druk za jej pośrednictwem odbywa się poprzez nanoszenie tuszu bezpośrednio na papier. Zwykle drukarki tego rodzaju są kolorowe. Kilka lat temu mieliśmy do czynienia ze wzrostem ich popularności i do dziś rynek jest nimi wypełniony tak z uwagi na ich funkcjonalność, jak i niską cenę. Z kolei drukarki laserowe zwracają na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że zadrukowanie stron z ich udziałem odbywa się z zastosowaniem tonera, a więc specjalnego proszku odpowiednio rozprowadzonego na kartce w miejscach, które zostały uprzednio zaprogramowane. Najczęściej mamy z nimi do czynienia w biurach, choć obecnie są wykorzystywane także w warunkach domowych z uwagi na niskie koszty związane z ich eksploatacją. Urządzenia wielofunkcyjne charakteryzują się z kolei znacznie większym niż drukarki wyborem funkcji. Nie tylko drukują, ale również kserują, doskonale radzą sobie przy tym również ze skanowaniem oraz kopiowaniem. Gdy mamy do czynienia z produktami firmy HP, zwykle są oznaczone skrótem MFP.

Po drugie – znajdź kod produktu

Może się wydawać, że określenie tego, z jakim modelem urządzenia mamy do czynienia, nie będzie proste, okazuje się jednak, że nie jest to wcale problem, z którym nie będziemy się w stanie uporać. Najlepiej poszukać odpowiedniego oznaczenia bezpośrednio na urządzeniu, z pomocą może nam jednak pomóc także posiadający je stary tusz albo toner. Jeśli mamy do czynienia z nowym urządzeniem wielofunkcyjnym , kod powinien znajdować się na jego przedniej części.

Po trzecie – zastanów się, czy szukasz oryginału, czy zamiennika

Jeśli stawiamy na oryginalne tusze i tonery, musimy liczyć się z tym, że mogą one stanowić pewne obciążenie dla naszego budżetu. Nic więc dziwnego, że dziś szczególnie dużą popularnością cieszy się zakup zamienników charakteryzujących się tym, że ich cena jest niższa nawet o kilkadziesiąt procent od tej, jaka charakteryzuje oryginalne produkty. Oczywiście, producenci zwykle wypowiadają się krytycznie na temat tego procederu grożąc choćby utratą gwarancji, wiele osób uważa jednak, że oszczędności są tego warte.