Poniedziałek, 17 czerwca 2024

Dlaczego warto kupować oryginalne tonery?

6 grudnia 2019

Gdy analizujemy rynek materiałów eksploatacyjnych stworzonych z myślą o drukarkach laserowych, okazuje się, że jest on bardzo rozbudowany. Nic więc dziwnego, że coraz częściej stawiani jesteśmy przed koniecznością udzielenia odpowiedzi na pytanie o to, czy lepiej jest zainwestować w oryginalne tonery, czy też w zamienniki do nich. Okazuje się, że firmy coraz częściej inwestują właśnie w oryginalne materiały eksploatacyjne zwracając uwagę na to, że w długofalowej perspektywie decyzja ta pociąga za sobą szereg korzyści.

Chyba najmocniejszym z argumentów, jakie przytacza się w tym kontekście, wydaje się być ten, który odnosi się do wydajności. Co przy tym szczególnie ważne, nie mówimy tu wyłącznie o deklaracjach, jakie składają nam sami producenci tonerów, ale o niezależnych testach. W tym kontekście warto powołać się choćby na te, które dotyczyły tonerów firmy OKI. Okazało się, że są one nawet o pięćdziesiąt procent wydajniejsze od ich zamienników, co jest argumentem, z którym trudno polemizować. Owszem, sam zakup takich tonerów wiąże się z wydatkiem, można jednak zaakceptować go z większą łatwością mając świadomość tego, że mamy do czynienia z kosztem, którego nie trzeba będzie ponosić regularnie.

Także jakość obrazu jest tym argumentem, który nie może przemawiać na korzyść zamienników. Ponownie okazuje się przy tym, że nie mamy do czynienia jedynie z przypuszczeniami i nadziejami. Testy również dowodzą, że podczas drukowania może dojść do problemów z niezawodnością zamienników. Tymczasem oryginalne tonery stanowią gwarancję tego, że mamy do czynienia z rozwiązaniami wysokiej jakości.

I choć przywykliśmy sądzić, że w porównaniu do tonerów zamienniki są znacznie tańsze, okazuje się, że również ten argument wydaje się powoli tracić na znaczeniu. Owszem, nadal to rozwiązania oryginalne są droższe i nadal nie mamy do czynienia jedynie z kosmetycznymi różnicami, nie są one jednak na tyle duże, abyśmy musieli liczyć się z nimi bez względu na okoliczności.

Od dłuższego czasu analizie poddaje się też te kwestie, które wiążą się z bezpieczeństwem oryginalnych tonerów i zamienników. Producenci tych ostatnich robią wiele, aby korzystanie z nich nie było problematyczne. Nadal jednak musimy liczyć się z tym, że zamienniki mogą doprowadzić do uszkodzenia drukarki, faksu lub urządzenia wielofunkcyjnego. Najbardziej niebezpieczny scenariusz przewiduje nawet ryzyko pożaru, choć nie sposób nie zgodzić się i z tym, że także mniejsze uszkodzenia mogą generować spore koszty.

Na zakup oryginalnych tonerów powinny też zdecydować się te osoby, którym zależy na wygodzie dokonanych przez siebie inwestycji. Poszukiwanie wysokiej jakości zamienników nie jest łatwe, okazuje się bowiem, że nie każde źródło można uznać za jednakowo bezpieczne. Oryginalne tonery czekają na nas tymczasem w niemal każdym sklepie z asortymentem biurowym. Można zamówić je natychmiast, gdy tylko staną się potrzebne, a jakby tego było mało, można spodziewać się także wysokiej jakości obsługi i wsparcia technicznego w przypadku jakichkolwiek problemów z ich użytkowaniem.