Poniedziałek, 11 grudnia 2023

Powrót do pracy - nowy krajobraz

20 lipca 2020

Wiele firm zastanawia się, w jaki sposób dokonać przejścia od blokady krajowej do "powrotu do nowych, normalnych" procesów pracy. Dla niektórych normalna praca w dotychczasowym kształcie nie zostanie wznowiona i nastąpi okres dostosowawczy, w którym pracodawcy ponownie określą, co oznacza miejsce pracy, ponieważ wraz ze swoimi pracownikami przyzwyczają się do nowej normy. Powszechnie przyjmuje się, że o ile większość firm działa sprawnie podczas blokady, to jeśli jest to bezpieczne, to czas rozpocząć stopniowy powrót do pracy. Przedsiębiorstwa duże i małe planują zatem sprowadzić część lub wszystkich swoich pracowników z powrotem do pracy i stosują się do wytycznych rządowych dotyczących przygotowania miejsca pracy do tego celu. Pracownicy powracający do pracy będą, co zrozumiałe, zaniepokojeni i zatroskani, dlatego ważne jest, aby dać im odpocząć i zapewnić, że podjęto wszelkie możliwe środki, aby zabezpieczyć ich podczas pracy. 

Zaufaj swoim dostawcom. Twoi zaufani dostawcy będą Twoimi najlepszymi przyjaciółmi w tym czasie. Jeśli zbudowałeś z nimi solidne relacje na przestrzeni lat, będziesz pierwszym, który dowie się, jaka jest ich oferta usług i jak się zróżnicowali, aby zapewnić, że mogą dostarczyć dokładnie to, czego potrzebujesz w tych niezwykłych czasach handlu. To na nich będziesz mógł polegać, gdy będziesz musiał zaopatrywać się w kluczowe produkty w dużych ilościach i będziesz mógł na nich liczyć, udzielając szczerych porad na temat dostępności produktów o wysokim popycie i najlepszej cenie rynkowej, ponieważ mogą one zmieniać się codziennie. Zawsze warto skontaktować się z nimi i poprosić o ich pomoc. Będziesz zaskoczony ich zaradnością! 

Sprzątać! Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to teraz jest optymalny moment, aby Twoje biuro lub lokal zostały wyparowane i głęboko wyczyszczone. Głębokie sprzątanie biura zaleca się przeprowadzać co najmniej dwa razy w roku, ponieważ usunie kurz, bakterie i grzyby, które czają się w zapomnianych zakamarkach i niedostępnych miejscach, które nie widziały odkurzacza od miesięcy. Możesz również posunąć się o krok dalej i zlecić odkurzaczowi jego dezynfekcję przy użyciu detergentów antywirusowych, aby zabić zarazki i zdezynfekować wszystkie punkty kontaktowe. Można również umieścić na drzwiach antybakteryjne klamki, aby zmniejszyć zanieczyszczenie, a na twarde powierzchnie można nałożyć antybakteryjny lakier, aby dopełnić rygorystycznego harmonogramu higieny. Dzięki temu miejsce pracy będzie tak czyste, jak to tylko możliwe, i gotowe do bezpiecznego powrotu do pracy.

Zgodnie z przepisami rządowymi będziesz musiał obliczyć, ile osób będziesz w stanie zmieścić w swoim miejscu pracy bez naruszania protokołów bezpieczeństwa i higieny pracy koronawirusów. Konieczne będzie przeprowadzenie dokładnej oceny ryzyka w celu zidentyfikowania wszelkich zagrożeń i niebezpieczeństw oraz wprowadzenie programu, który pomoże pracownikom zachować bezpieczeństwo, ochronę i wydajność pracy, a w razie potrzeby wprowadzenie nowych procedur i wytycznych. Na przykład stacje mycia i/lub odkażania rąk będą musiały być dostępne przez cały czas w punktach wejścia i wyjścia, aby zapewnić właściwe kontrole sanitarne i higieniczne. Konieczne będzie dokonanie przeglądu sal konferencyjnych pod względem ich rozmieszczenia, wentylacji, rozmieszczenia miejsc siedzących oraz wprowadzenia ekranów ochronnych.  

W związku z latem można również rozważyć wykorzystanie przestrzeni na zewnątrz aby kontynuować spotkania wideokonferencyjne, aby ograniczyć kontakt z wieloma współpracownikami. Czas na przeprowadzkę? Zmiana układu biura lub miejsca pracy będzie nieuniknioną częścią wdrażania nowych praktyk bezpieczeństwa. Zmiana aranżacji przestrzeni biurowej bez wątpienia będzie wiązała się z przeniesieniem biurek, aby umożliwić pracownikom pracę w bezpiecznej odległości od siebie. Dla większego spokoju można również rozważyć stworzenie wyraźnych granic poprzez zainstalowanie szklanych przegród. A jeśli nie ma możliwości zmiany układu biura, ekrany ochronne i ekrany chroniące przed kichaniem stanowią skuteczne rozwiązanie w zakresie ochrony pracowników i klientów oraz są szybkie i łatwe w instalacji.