Poniedziałek, 11 grudnia 2023

Korzyści z elastycznej pracy w biurze

21 sierpnia 2020

Zmiana wzorców pracy w celu dostosowania jej do potrzeb pracowników może sprawić, że praca będzie bardziej angażująca dla pracowników i będzie kosztować mniej niż płacenie więcej i więcej, aby skłonić ich do pozostania w swojej pracy.

Niedawno przeczytałem artykuł o tym, jak w 2008 roku gubernator Utah wprowadził obowiązek czterodniowego tygodnia pracy dla 18.000 spośród 25.000 pracowników sektora publicznego w jego stanie.  Ze względu na kryzys finansowy państwo miało niewielkie środki finansowe, a gubernator uznał, że będzie to dobry sposób na zaoszczędzenie pieniędzy.

Niesamowite, zadziałało.   Społeczeństwo szybko przyzwyczaiło się do niektórych budynków rządowych i usług nieczynnych przez jeden dzień w tygodniu, a pracownicy sektora publicznego lubili spędzać kolejny dzień z rodziną.  Przejście do czterodniowego tygodnia pracy oznaczało, że niektóre osoby musiały pracować później lub dłużej, ale i tak twierdziły, że są bardziej produktywne i lepiej się bawią w domu i pracy.

Podczas gdy przejście na czterodniowy tydzień pracy może nie być wykonalne dla wszystkich przedsiębiorstw, przejście na elastyczny czas pracy i dzielenie się miejscami pracy może być odpowiedzią na rosnące koszty i zmniejszającą się produkcję.  Danie ludziom możliwości przyjścia później - aby nie utknęli w dusznym i spoconym pociągu - lub wcześniejszego wyjazdu - aby mogli otrzymać dodatkową godzinę na przeczytanie dzieciom bajki na dobranoc - może mieć ogromny wpływ na szczęście, lojalność i wydajność pracownika.

Według badania przeprowadzonego w 2012 roku wśród 16 000 respondentów dla firmy Regus, firmy zajmującej się powierzchniami biurowymi, 72% firm na świecie twierdzi, że flexiworking poprawił wydajność. Około 68% respondentów stwierdziło, że pracownicy przynoszą więcej pieniędzy, a 63%, że pracownicy czują się bardziej zmotywowani i że flexiworking jest "kluczowym narzędziem utrzymania talentów".

W swoim sprawozdaniu "Elastyczna praca" Unison wymienia niektóre wspólne rodzaje elastycznych systemów czasu pracy:

Praca w niepełnym wymiarze godzin

Rząd definiuje pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze godzin jako osobę pracującą mniej niż 30 godzin tygodniowo (z towarzyszącą temu obniżką wynagrodzenia).

Flexitime

Zmiana godzin pracy, która pomaga pracownikowi, ale praca nadal jest wykonywana.

Dzielenie się pracą

Dwie osoby dzielą się obowiązkami i wynagrodzeniem za pracę w pełnym wymiarze godzin.  Unison mówi, że to działa na wszystkich poziomach, od młodszych pracowników, aż po dyrektorów generalnych.

Sprężone godziny

Zamiast pracować przez 40 godzin w tygodniu, można pracować przez 3,5 dnia po 11 lub 12 godzin dziennie.

Godziny roczne

Musisz przepracować pewną liczbę godzin w roku, ale kiedy pracujesz, jest to ustalane między Tobą a pracodawcą, w oparciu o najbardziej pracowity czas dla firmy.

Twierdzę, że firmy już robią wiele z tych rzeczy, a przynajmniej mają z nimi doświadczenie.    Roczne godziny pracy mogą brzmieć nieco skomplikowanie, ale myślę, że jest to podobne do tego, że każdy bierze wolne na wakacje i wszyscy wracamy do domu na święta.  Społeczeństwo rozumie, że w tych okresach firmy będą miały pracowników poza domem - zwłaszcza na stanowiskach biurowych.  Kiedy wyjeżdżamy na wakacje, często ktoś przejmuje część naszych obowiązków podczas naszej nieobecności. Czy nie jest to forma dzielenia się pracą?

A każdy, kto musiał pójść na wizytę do dentysty - a więc przyjdzie późno i będzie pracował nieco później - ma już nieformalne umowy o elastycznym czasie pracy z firmą.

Oczywiście każdy rodzaj elastycznego czasu pracy i porozumienia w sprawie elastycznego czasu pracy musi być starannie przemyślany przed jego wprowadzeniem w życie.  Rozsądne byłoby zorganizowanie serii spotkań, podczas których pracownicy i kierownictwo mogliby omówić opcje i okresy próbne, ale także dowiedzieć się, jak postępować z takimi sprawami, jak komunikacja i odpowiedzialność.

Jeśli nie będziesz ostrożnie podchodził do eksperymentu flexi, może on nie przynieść najlepszych wyników.  W dłuższej perspektywie utrudni to przedstawienie biznesowego uzasadnienia, a Ty możesz stracić korzyści dla swojej firmy i pracowników.