Wtorek, 3 grudnia 2024

Podnóżek dawniej i dziś

6 grudnia 2019

Gdy szukamy pracy, kluczowe znaczenie ma dla nas to, aby wśród dziesiątek ogłoszeń, z którymi możemy się zapoznać znaleźć to, które będzie odpowiadało naszym umiejętnościom i oczekiwaniom. Gdy już jednak uda nam się ją pozyskać, wskazane jest, abyśmy stawiali nie tylko na wydajność tak mile widzianą wśród zwierzchników, ale również na nasze zdrowie. Jest to zagadnienie o szczególnie dużym znaczeniu wówczas, gdy wykonujemy prace biurowe. Nie ma przy tym znaczenia, czy przed komputerem siedzimy przez kilka, czy też przez kilkanaście godzin. W każdym przypadku tak samo duże jest ryzyko tego, że takie podejście odbije się niekorzystnie na naszym stanie zdrowia. Szczególnie narażony okazuje się być nasz kręgosłup, choć pamiętać powinniśmy także o stanie, w jakim znajdują się nasze nogi. Te ostatnie może uratować podnóżek, zasadne jest więc uzupełnienie posiadanych przez nas informacji odnoszących się właśnie do tego rozwiązania.

Poznaj podnóżek – mebel królów

Gdybyśmy zechcieli poznać historię podnóżka, z pewnością zdumiałoby nas to, jak bardzo jest ona długa. Jej początki sięgają przecież starożytności. Oczywiście, w tym czasie o podnóżkach mówiono przede wszystkim o meblu, z którego mogli korzystać jedynie władcy. Nie działo się tak zresztą bez przyczyny, pozwalało im to bowiem na akcentowanie wysokiej pozycji społecznej, jaką zajmowali. Podnóżek sprawiał, że osoba, która sprawowała władzę, nie musiała dotykać stopami ziemi. Pierwsze podnóżki nie były zresztą specjalnie skomplikowane. Najczęściej wykonywano je z drewna i nie dążono do tego, aby były one przesadnie zdobione. Wszystko zmieniło się w wiekach późniejszych i gdy dziś przyglądamy się podnóżkom, z których korzystali władcy w siedemnastym i osiemnastym wieku, nie możemy nie zgodzić się z tym, że były one prawdziwymi dziełami sztuki. Są one zresztą często opisywane jako zdobione, niskie krzesełka i rzeczywiście, skojarzenie z krzesłami nie jest przypadkowe. Co ciekawe, w tym czasie można było znaleźć także modele znacznie prostsze, te jednak trafiały przede wszystkim do domu szlachty. Z uznaniem wypowiadali się na ich temat zwłaszcza starsi domownicy, którzy mając problemy z ciśnieniem i bolami nóg, mogli wygodnie je ułożyć.

Po co nam podnóżek?

Gdy dziś analizujemy podnóżki dostępne w sprzedaży, z pewnością trudno jest nam oprzeć się wrażeniu, że tym, co wydaje się być decydujące dla ich producentów, jest wygoda, jaką zapewniają. Niemal wszyscy projektanci kierują się przede wszystkim tymi wytycznymi, które zostały udzielone przez specjalistów zawodowo zajmujących się kwestiami związanymi z ergonomią. Decydując się na zakup podnóżka możemy mieć więc pewność, że będzie on podnosił komfort wykonywanej przez nas pracy, a jednocześnie pozwoli nam na cieszenie się komfortowym wypoczynkiem. Podnóżki dostępne w sklepach bez większych trudności podzielimy na przynajmniej kilka rodzaju. Nawet najprostsze modele charakteryzuje jednak zarówno solidność, jak i możliwość regulacji wysokości kąta ich nachylenia. Jeśli decydujemy się na zakup podnóżka powinniśmy więc zwracać uwagę przede wszystkim na to, z jakich materiałów jest on wykonany i jak przebiega jego czyszczenie.