Poniedziałek, 17 czerwca 2024

Na co zwracać uwagę wybierając podnóżek?

6 grudnia 2019

Czy wybór podnóżka może generować jakiekolwiek problemy? Z jednej strony, mamy do czynienia z produktem nie tylko prostym, ale i dość oczywistym. Z drugiej jednak ciężko wyobrazić sobie, aby pełnił on jakieś dodatkowe funkcje. Okazuje się jednak, że nie każdy produkt tego typu jest wyprodukowany w sposób umożliwiający korzystanie z możliwości, jakie stwarza przez wiele lat. Warto więc zapoznać się z podstawowymi informacjami, które warto wziąć pod uwagę chcąc dokonać zakupu rzeczywiście przemyślanego.

Po pierwsze – jakość

To jakość wykonania wydaje się być tym argumentem, który powinniśmy brać pod uwagę w pierwszej kolejności decydując się na zakup podnóżka. Jeśli nie znamy produktu, trudno jest nam ocenić, jak został on wykonany i w jakim stopniu jest odporny tak na różnego rodzaju awarie, jak i inne problemy wiążące się z jego użytkowaniem. Najgorsze, z czym możemy się liczyć, to pierwsze ślady zużycia dające o sobie znać już w kilka tygodni po dokonaniu zakupu. Eksperci zgadzają się z tym, że jakość nie jest parametrem łatwym do ocenienia już na pierwszy rzut oka. Nie uważają jednak, że stanowi to problem, którego nie da się pokonać. W ich przekonaniu najlepiej jest ocenić jakość podnóżka analizując to, czy producent jest w stanie zaoferować nam gwarancję na tego rodzaju rozwiązanie. Jeśli zależy nam na tym, aby zakup podnóżka był jednorazowy, powinniśmy koncentrować się przede wszystkim na tych rozwiązaniach, z których, zgodnie z zapewnieniami ich producentów, będziemy w stanie korzystać możliwie jak najdłużej. Możliwości jest całkiem sporo, na rynku nie brakuje bowiem firm, które nie obawiają się gwarancji udzielanej nawet na trzy lata.

Po drugie – wymogi prawne

Choć dla wielu osób może być to zaskoczenie, możemy mówić także o wymogach prawnych odnoszących się do korzystania z podnóżka. Kodeks pracy informuje nas o tym, że mamy w jego wypadku do czynienia z rozwiązaniem, które powinno spełniać przynajmniej kilka funkcji. Na pierwszy plan wysuwa się to, że powinien posiadać regulację nachylenia kąta, nie bez znaczenia jest zaś i to, że musi mieć odpowiednią wysokość. Tu możliwości wyboru, jakie otwierają się przed nami, są szczególnie duże, tylko od nas zależy więc to, czy postawimy na rozwiązanie o stałej wysokości, czy też na takie, którego wysokość będzie regulowana. BHP zwraca naszą uwagę także na to, że podstawa pod stopy powinna być antypoślizgowa tak, aby nie spadały one z podnóżka. On sam nie powinien też przesuwać się po podłodze, co zwykle osiąga się wyposażając tego rodzaju urządzenie w specjalne gumowe nóżki.

Po trzecie – komfort

Podnóżki są wyposażone w wiele funkcji wpływające bezpośrednio na komfort, jaki odczuwa ich użytkownik. Jeśli więc szukamy cech priorytetowych, najlepiej, jeśli będzie to możliwość regulacji kąta nachylania. Z pewnością przyda się nam również powierzchnia antypoślizgowa, wzmiankowane już gumowe nóżki, a także trwała konstrukcja. Tak dopasowane do naszych potrzeb rozwiązanie nie tylko przetrwa przez lata, ale również przyczyni się do tego, że samo korzystanie z niego będzie postrzegane jako wyjątkowo przyjemne.